Część zawodów, zwłaszcza tych, które mogą być wykonywane w systemie home office, wiąże się z nienormowanym czasem pracy i warto się z tym pogodzić, jeszcze zanim zaczniemy wykonywać tego typu pracę. Nie inaczej jest w przypadku pracy informatyka, który musi często zabierać pracę z biura do domu lub po prostu wykonuje większość zadań z dowolnego miejsca na świecie.

Optymalny czas  pracy informatyka

Warto zauważyć, że praca informatyka wiąże się z długim przebywaniem w pozycji siedzącej oraz ekspozycji oczu na szkodliwe promieniowanie z monitora. Każdy z tych dość szkodliwych czynników można ograniczyć, stosując np. specjalne okulary i organizując czas w taki sposób, by mieć czas również na chwile przerwy i zmianę pozycji, jednak nie uda nam się wyeliminować ich całkowicie na tyle, by praca mogła być wykonywana nieograniczoną ilość czasu.

Ile godzin powinien pracować informatyk?

Informatyk może pracować po około 8 godzin. Jest to optymalny czas, który nie nadweręża organizmu, a także pozwala na wykonanie zadań zawodowych. Nie warto pracować przy komputerze dłużej niż 10 godzin dziennie – może to doprowadzić do  kłopotów zdrowotnych w dłuższej perspektywie.

Na każdym stanowisku związanym z przebywaniem dłuższy czas w tej samej pozycji nie powinno się pracować więcej niż kilka godzin bez przerwy. Wiąże się to z pozycją kręgosłupa oraz eksploatowaniem oczu, które potrafią szybko odmówić posłuszeństwa.