szukanie pracyBranża IT to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów. Wiele osób na samym początku swojej kariery nie wie do końca, gdzie szukać, żeby znaleźć dobrze płatne zajęcie, które jednocześnie pozwoli z czasem rozwinąć swój potencjał. Zwykle młodzi informatycy poszukują pracy przez Internet, jednak czy to jedyna droga?

Aktywne poszukiwania pracy

Informatyk może zacząć pracę zawodową w miejscu, gdzie odbywał praktyki studenckie. Zdarza się to dość często. Równie często ma miejsce sytuacja, kiedy to duże koncerny są w stałym kontakcie z uczelniami wyższymi – mając wgląd w rozwój studentów, łatwo ocenić, które osoby mają profil osobowościowy pasujący do danej organizacji, a także uczą się na tyle szybko, że mogą pracować pod presją czasu, stresu i wykonywać swoje zadania bardzo dobrze. Bywa trudno – innowacje często pojawiają się niemal z dnia na dzień, ale najbardziej elastyczne osoby mają największe szanse na zrobienie kariery w tym zawodzie.

Bardzo mało informatyków decyduje się na pozostanie teoretykami i np. nauczaniem w szkole czy na uniwersytecie. Są to zwykle osoby, które chcą łączyć swoją wiedzę i jej przekazywanie, próbując jednocześnie wciąż doskonalić swój warsztat, realizując autorskie projekty lub angażując się w liczne współprace. Takie działanie pozwala na bieżąco aktualizować wiedzę.