Zapotrzebowanie na pracowników z branży IT na rynku jest ogromne i stale rośnie, więc dobrzy specjaliści z sektora informatycznego mają wysokie oczekiwania wobec swoich pracodawców. W tej chwili nie wystarczy już jedynie atrakcyjne wynagrodzenie. Liczy się możliwość rozwoju oraz benefity pozapłacowe. Pracodawcy dwoją się i troją, aby zdobyć oraz utrzymać w firmie wartościowych pracowników.

W branży IT potrzebne są wysokie i aktualne kompetencje technologiczne. Dlatego tak bardzo liczy się możliwość pracy na najnowocześniejszym systemie i w najnowocześniejszych technologiach. Poza tym ogromne znaczenie ma nieustanne doszkalanie, więc pracodawcy proponują swoim pracownikom bezpłatny udział w różnego rodzaju kursach i konferencjach branżowych. Żeby ściągnąć do pracy najlepszych, firmy dofinansowują nawet koszty relokacji, zwracają koszty dojazdu do pracy, albo oferują elastyczne godziny zatrudnienia, bądź pracę zdalną.

Dla dobrego samopoczucia i równowagi psychicznej, potrzebny jest tzw. work-life-balance. W celu jego osiągnięcia pomocne okazują się pakiety medyczno-sportowe, przyjazne środowisko pracy i przestrzeń do relaksu w miejscu zatrudnienia np. pomieszczenie z różnego rodzaju grami, stołami do ping-ponga itp. Pracodawcy oferują także częściowe, albo całkowite finansowanie wakacji. Inwestują także w rozwój osobisty pracownika poprzez opłacanie kursów językowych, nie tylko języka angielskiego, ale także innych.