Można by powiedzieć, że zawód informatyka jest jednym z najspokojniejszych, najbardziej statycznych i najmniej niebezpiecznych zawodów na świecie. W końcu co złego może się wydarzyć podczas ciągłego siedzenia przed komputerem i grzebania w informatycznych sprawach? Niestety, na świecie nie istnieje ani jeden zawód niezwiązany z żadnym zagrożeniem – każdy żyjący człowiek nieustannie narażony jest na różne czynniki środowiska, które mogą okazać się dla niego poważnym zagrożeniem dla jego życia lub zdrowia. Podobnie jest w pracy informatyka – informatyk Opole, przez swoje całodniowe przesiadywanie w jednej pozycji i wpatrywanie się w migoczący ekran komputera może, przykładowo, nabawić się skrzywienia kręgosłupa lub pogorszyć sobie wzrok. Wady kręgosłupa czy krótkowzroczność to jednak nie jedyne zagrożenia związane z zawodem informatyka. Poniżej przedstawiono różne czynniki środowiska pracy informatyka i ich możliwe skutki dla zdrowia.
CZYNNIKI MOGĄCE POWODOWAĆ WYPADKI
Częste schylanie się pod stolik (biurko), w celu dotarcia do umieszczonej tam jednostki centralnej – możliwość urazów, zwłaszcza głowy.
Gorące powierzchnie wewnątrz drukarek laserowych – możliwość poparzenia w wyniku przypadkowego kontaktu.
Prąd elektryczny – możliwość porażenia w przypadku wadliwie działającego sprzętu elektrycznego.
Hałas pochodzący od drukarek i monitorów może być postrzegany jako uciążliwy.
Substancje specyficzne dla komputerowego stanowiska pracy m.in. związki zawarte w tonerach drukarek, ozon i tlenki azotu emitowane przez drukarki laserowe.
CZYNNIKI BIOLOGICZNE
Mikroorganizmy chorobotwórcze – możliwość zakażenia chorobami zakaźnymi zwłaszcza w przepełnionych ludźmi i/lub źle wentylowanych pomieszczeniach.
CZYNNIKI ERGONOMICZNE, PSYCHOSPOŁECZNE i ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ PRACY
Wielogodzinna intensywna praca wzrokowa, (niewłaściwy kąt obserwacji, złe oświetlenie, odblaski na ekranie, migotanie ekranu, tętnienie znaków, niewłaściwe ustawienie kontrastu) – możliwość przeciążenie narządu wzroku.
Zamazane lub podwójne widzenie, problemy z prawidłowym ogniskowaniem obrazu.
Suchość, swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, zmęczenie oczu, (szczególnie uciążliwe dla osób noszących soczewki kontaktowe).
Bóle i zawroty głowy, zaburzenia żołądkowe, bóle mięśniowo – kostne.
Wykonywanie czynności powtarzalnych (posługiwanie się klawiaturą, myszką) – możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych wynikających z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.
Nieprawidłowa pozycja ciała w czasie pracy wynikająca m.in. z zastosowania nieergonomicznego siedziska, za wysoko umieszczonego monitora, braku oparcia dla nadgarstków, przedramion, stóp – możliwość wystąpienia dolegliwości karku, ramion oraz okolicy lędźwiowo–krzyżowej kręgosłupa.