O czynnikach środowiska

5

Można by powiedzieć, że zawód informatyka jest jednym z najspokojniejszych, najbardziej statycznych i najmniej niebezpiecznych zawodów na świecie. W końcu co złego może się wydarzyć podczas ciągłego siedzenia przed komputerem i grzebania w informatycznych sprawach? Niestety, na świecie nie istnieje ani jeden zawód niezwiązany z żadnym zagrożeniem – każdy żyjący człowiek nieustannie narażony jest na różne czynniki środowiska, które mogą okazać się dla niego poważnym zagrożeniem dla jego życia lub zdrowia. Podobnie jest w pracy informatyka – informatyk Opole, przez swoje całodniowe przesiadywanie w jednej pozycji i wpatrywanie się w migoczący ekran komputera może, przykładowo, nabawić się skrzywienia kręgosłupa lub pogorszyć sobie wzrok. Wady kręgosłupa czy krótkowzroczność to jednak nie jedyne zagrożenia związane z zawodem informatyka. Poniżej przedstawiono różne czynniki środowiska pracy informatyka i ich możliwe skutki dla zdrowia.

CZYNNIKI MOGĄCE POWODOWAĆ WYPADKI

Częste schylanie się pod stolik (biurko), w celu dotarcia do umieszczonej tam jednostki centralnej  – możliwość urazów, zwłaszcza głowy.

Gorące powierzchnie wewnątrz drukarek laserowych – możliwość poparzenia w wyniku przypadkowego kontaktu.

Prąd elektryczny – możliwość porażenia w przypadku wadliwie działającego sprzętu elektrycznego.

Hałas pochodzący od drukarek i monitorów może być postrzegany jako uciążliwy.

Substancje specyficzne dla komputerowego stanowiska pracy m.in. związki zawarte w tonerach drukarek, ozon i tlenki azotu emitowane przez drukarki laserowe.

CZYNNIKI BIOLOGICZNE

Mikroorganizmy chorobotwórcze – możliwość zakażenia chorobami zakaźnymi zwłaszcza w przepełnionych ludźmi i/lub źle wentylowanych pomieszczeniach.

CZYNNIKI ERGONOMICZNE, PSYCHOSPOŁECZNE i ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ PRACY

Wielogodzinna intensywna praca wzrokowa, (niewłaściwy kąt obserwacji, złe oświetlenie, odblaski na ekranie, migotanie ekranu, tętnienie znaków, niewłaściwe ustawienie kontrastu) – możliwość przeciążenie narządu wzroku.

Zamazane lub podwójne widzenie, problemy z prawidłowym ogniskowaniem obrazu.

Suchość, swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, zmęczenie oczu, (szczególnie uciążliwe dla osób noszących soczewki kontaktowe).

Bóle i zawroty głowy, zaburzenia żołądkowe, bóle mięśniowo – kostne.

Wykonywanie czynności powtarzalnych (posługiwanie się klawiaturą, myszką) – możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych wynikających z  przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego.

Nieprawidłowa pozycja ciała w czasie pracy wynikająca m.in. z zastosowania nieergonomicznego siedziska, za wysoko umieszczonego monitora, braku oparcia dla nadgarstków, przedramion, stóp – możliwość  wystąpienia dolegliwości karku, ramion oraz okolicy lędźwiowo–krzyżowej kręgosłupa.

  PLAY

  mazowieckie / Warszawa

  21-03-2023

  Młodszy Specjalista ds. Systemów IT

  Twoje zadania: Realizacja zmiany w systemach zgodnie z metodyką Agile Rozwój i konfiguracja BPM opartego na Activiti Wsparcie techniczne oraz operacyjne wdrożonych rozwiązań Analiza i dekompozycja wymagań biznesowych Szukamy Ciebie, jeśli: Masz...

  Narodowy Bank Polski

  mazowieckie / Warszawa

  21-03-2023

  Analityk ds. systemów IT w Wydziale Systemów Analitycznych i Sprawozdawczych

  Do głównych zadań pracownika należeć będzie: udział w bieżących projektach NBP, analiza wymagań funkcjonalnych i pozafunkcjonalnych, tworzenie dokumentacji, w tym dokumentowanie wymagań i procesów, wsparcie w projektowaniu aplikacji,...

  Narodowy Bank Polski

  mazowieckie / Warszawa

  21-03-2023

  Specjalista ds. testów penetracyjnych w Wydziale Projektów i Analiz Cyberbezpieczeństwa

  Do głównych zadań pracownika należeć będzie: przeprowadzanie testów bezpieczeństwa aplikacji oraz infrastruktury IT, przygotowywanie raportów z przeprowadzonych testów/analiz, analiza i definiowanie wymagań bezpieczeństwa aplikacji i...

Więcej ofert pracy