Wielu dobrych specjalistów, będących wybitnymi w swojej dziedzinie, decyduje się na pracę za granicą, aby zdobywać cenne doświadczenie i pracować na sprzęcie, który często nie jest jeszcze  u nas dostępny. Wiąże się to również z pensją, która często niemal czterokrotnie przewyższa pensje pobierane w naszym kraju.

Zadowalające stawki za pracę informatyka

Informatycy, nawet w przypadku podjęcia mało wymagającej pracy lub polegającej na asystowaniu zespołowi badawczemu, zarobią znacznie więcej niż zapłacono by im za tą samą pracę w naszym kraju. Jest to związane z możliwościami finansowymi krajowych przedsiębiorstw, które często nie dysponują aż tak dużym kapitałem jak ich zagraniczni „koledzy z branży”.

Wielu informatyków woli zarabiać zamiast 10 tys. w kraju, 20 lub 40 tys. poza jego granicami. Warto tu wspomnieć o aspekcie podróżniczym, który często wpływa na decyzję o wyjeździe do pracy w dane miejsce – chęć poznania nowej kultury ( w końcu praca nie zajmuje 100% czasu) oraz próba ułożenia sobie życia w nowym miejscu oraz poczucie nowego startu w życiu, który bywa szczególnie istotny dla młodych ludzi, tuż po ukończeniu studiów.