W Polsce brakuje blisko 50 tysięcy wykwalifikowanych informatyków. W związku z dużą dynamiką zmian w branży IT, rekruterom coraz trudniej opracować zestaw wymagań, którymi miałby cechować się dobry pracownik na tym stanowisku. Daje to szanse rozwoju rynku pracy zdalnej oraz uzyskanie naprawdę atrakcyjnych warunków pracy.

Wymagający pracownik

Pracodawcy powoli zaczynają obserwować trend, w którym to oni muszą dostosować się do wymagań pracownika, nie odwrotnie. Jest to o tyle trudna sytuacja, że może zwiększyć się mobilność pracowników, zwłaszcza tych ze świeżo zdobytym dyplomem uczelni wyższej.  To spowoduje być może niezbyt korzystne zmiany w zakresie umów oferowanych nowym pracownikom.

Dobrze, aby pracodawcy zrozumieli, że system home office idealnie wpasowuje się w branżę i nie warto generować kosztów związanych z wynajmem biur, kiedy można delegować zadania między pracowników, realizujących je terminowo w zaciszu własnego domu. Wszyscy na tym skorzystają, a najbardziej pracodawcy, którzy będą mogli zatrudnić dowolną liczbę pracowników realizujących dowolną liczbę zadań.