Kończąc gimnazjum podjąłem pierwszą samodzielną decyzję w moim życiu, na którą wpływu nie miało ani ciągłe gadanie mamy, ani przekonywanie ojca. Zdecydowałem, że zamiast iść do liceum ogólnokształcącego i uczyć o wszystkim i o niczym udam się do technikum zawodowego, dzięki któremu zdobędę jakiś przydatny zawód. Zawsze interesowałem się komputerami i informatyką, dlatego wybór padł na profil informatyczny.

Informatyka jest nowoczesną i dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której zatrudnienie może znaleźć wielu jej miłośników. Zajmuje się technologiami przetwarzania informacji i wytwarzania systemów przetwarzających informację, a jej działanie pozostaje w ścisłej zależności z matematyką. Zawodu technika informatyki, jakiego ja postanowiłem się wyuczyć, można się nauczyć w czteroletnim technikum, a nauka zawodu polega na jednoczesnym przyswajaniu wiedzy na przedmiotach teoretycznych i na praktykach u pracodawców. Wiedziałem, że zawód technika informatyka jest tym, co chcę posiadać.

Po ukończeniu technikum udało mi się zatrudnić w niewielkiej firmie położonej na obrzeżach Lublina, gdzie jako zwykły informatyk zajmowałem się wszelkimi komputerowymi sprawami, informatyk Lublin. Do moich obowiązków należało instalowanie oprogramowania, naprawianie usterek i błędów, usuwanie wirusów, generowanie nowych haseł i zarządzanie bazą danych. Na sam początek dostałem pensję w wysokości 2000 złotych netto miesięcznie, czyli całkiem nieźle.